Ο Μακεδονικός Αγώνας στον βάλτο των Γιαννιτσών

Μια μαγική μουσειοβαλίτσα μεταμορφώνει τη σχολική αίθουσα σε μυστηριώδη βάλτο. Κούκλες, παιχνίδια, κατασκευές και μύρια άλλα που ξεπηδούν από τη βαλίτσα, μεταφέρουν τους μικρούς μας φίλους στο παρελθόν. Η επίσκεψη στο Μουσείο εξελίσσεται σε συναρπαστική εμπειρία, μέσα από δημιουργικές δράσεις σε όλες τις αίθουσες και τη διαδραστική γνωριμία με τα εκθέματα, όπου τα παιδιά ζωντανεύουν τα αντικείμενα της μουσειοσκευής και τα εντάσσουν στο ιστορικό-λαογραφικό πλαίσιο της έκθεσης. Καθώς ανακαλύπτουν τα μυστικά του Μουσείου, ενισχύουν την ενεργητική μάθηση και την κριτική τους σκέψη, ενώ παράλληλα εξοικειώνονται με τις ιστορίες των προσώπων του Μακεδονικού Αγώνα.

Σχεδιασμός – ανάπτυξη προγράμματος: Περσεφόνη Γ. Καραμπάτη

Ηλικίες:

Για μαθητές/-τριες Νηπιαγωγείου & Α’- Β- Γ’-Δ’ Δημοτικού

Κόστος:

3€/ανά μαθητή/τρια

Μέγιστος Αρ. Συμμετεχόντων:

25 παιδιά (ένα σχολικό τμήμα)

Museum Of The Macedonian Struggle​ © 2020 beta | Terms & Conditions