Καλοκαιρινό εικαστικό εργαστήρι για παιδιά 7-12 ετών

Καλοκαίρι γιορτή της Τέχνης

Σε εναλλακτικό καλοκαιρινό προορισμό θα μετατραπεί το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα: Τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με τους μεγάλους ζωγράφους και συγγραφείς, οι οποίοι εμπνεύστηκαν από το καλοκαίρι. Με βιωματικό τρόπο προσπαθούμε να τα εξοικειώσουμε με ποικίλα εικαστικά έργα, να πειραματιστούν με διάφορες ύλες και τεχνικές και να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα. Επιπλέον, τα παιδιά θα ανακαλύψουν ταλέντα και χάρες μέσα από παιχνίδια αυτενέργειας και διάδρασης με την καθοδήγηση φοιτητών της Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ και φοιτητών του Τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑΜΑΚ.
Λειτουργία εργαστηρίων: από τις 21/6 έως τις 30/6 (εκτός Σαββατοκύριακου).
Την ευθύνη των εικαστικών εργαστηρίων έχει η Επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Σταυρούλα Μαυρογένη.
Δηλώσεις συμμετοχής: κα Ευαγγελία Πάλλα, Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, Προξ. Κορομηλά 23, τηλ. 2310 229-778, email: mma@the.forthnet.gr

Συμμετοχή και στους δύο κύκλους: 40€. Έκπτωση στα αδέλφια