Εικαστικό Εργαστήριο με θέμα «Με κάλαντα του παρελθόντος και στόχους του μέλλοντος»

Το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα οργανώνει εικαστικό εργαστήριο για παιδιά 7-12 ετών, με θέμα «με κάλαντα του παρελθόντος και στόχους του μέλλοντος». Στο χώρο του μουσείου μας τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με παραδοσιακά έθιμα και κάλαντα του δωδεκαημέρου περιοχών της Μακεδονίας και παράλληλα θα αποτυπώσουν τα όνειρα και τις προσδοκίες τους για το νέο έτος.

Στόχος του εργαστηρίου είναι η εξοικείωση των παιδιών με πτυχές της παραδοσιακής μας λαογραφίας, αλλά και η δημιουργία δικών τους εικαστικών έργων με την καθοδήγηση αποφοίτων της σχολής Καλών Τεχνών.

Οι γονείς θα έχουν την ευκαιρία κατά την τελευταία μέρα των εργαστηρίων να απολαύσουν τις δημιουργίες των παιδιών τους, μία μικρή μουσική παράσταση από τα ίδια τα παιδιά με παραδοσιακά κάλαντα της Μακεδονίας καθώς και μια θεατρική τους παράσταση.
Την ευθύνη των εικαστικών εργαστηρίων έχει η Επίκουρη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Μαυρογένη Σταυρούλα, με τη συμβολή των εργαζομένων και των εθελοντών στο μουσείο.

• Δηλώσεις συμμετοχής, Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, Προξ. Κορομηλά 23, τηλ. 2310 229778, email: mma@the.forthnet.gr
  • Όριο συμμετοχών: 20 άτομα
  • Κόστος συμμετοχής: 20 ευρώ
  • Λειτουργία εργαστηρίων: Από τις 27 έως 30 Δεκεμβρίου (Τρίτη-Παρασκευή), 10.00-14.00