Εκθέσεις και εκδηλώσεις στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα από 20/12-7/1

Έφυγε ο Αλέξανδρος Χαΐτογλου

Με ειδικό ωράριο αλλά με τις δράσεις του σε πλήρη εξέλιξη θα λειτουργήσει το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα κατά τις μέρες των εορτών, από τα Χριστούγεννα έως τα Φώτα. Μια χριστουγεννιάτικη συναυλία, ένα πρωτοχρονιάτικο εικαστικό εργαστήρι, η έκθεση θεάτρου σκιών «Το Ηρωικό Δράμα στο Θέατρο Σκιών» και, φυσικά, η σπουδαία μόνιμη έκθεση κειμηλίων, τεκμηρίων από τη Μακεδονία του 19ου – 20ου αιώνα καθώς και συλλογή σύγχρονων ζωγραφικών έργων εμπνευσμένα από τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Christmas Concert: Την διοργανώνουν οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα, την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017, στις 19.30 μ.μ. και φιλοξενείται στην αίθουσα εκδηλώσεων «Αλέξανδρος Χαΐτογλου» του Μουσείου.

Τα έσοδα θα διατεθούν για την ενίσχυση των δράσεων του Μουσείου.

Ώρα Προσέλευσης 19.00 μ.μ.

Ώρα Έναρξης 19.30 μ. μ.

Τιμή Πρόσκλησης 10 €

Διάθεση προσκλήσεων: Κ. Τρυφωνάκη, τηλ. 2310-229778 & info@imma.edu.gr

ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ : Για παιδιά 7-12 ετών, από τις 27 έως 29 Δεκεμβρίου (Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή) 10:00 π.μ.-14:00μ.μ.

Στο χώρο του Μουσείου μας τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με τους μεγάλους ζωγράφους που απασχολήθηκαν με τις γιορτές του Δωδεκαημέρου. Στόχος του εργαστηρίου είναι οι μικροί μας φίλοι, με βιωματικό τρόπο, να εξοικειωθούν με διάφορα εικαστικά έργα και τους συμβολισμούς τους, να πειραματιστούν με υλικά και τεχνικές, ώστε να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα. Το εργαστήριο τελεί υπό την επίβλεψη της κ. Σταυρούλας Μαυρογένη Επίκουρης Καθηγήτριας ΠΑΜΑΚ και Διευθύντρια του Κέντρου Έρευνας του Ιδρύματος.

Δηλώσεις συμμετοχής: Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα (Προξένου Κορομηλά 23)

Τηλ .: 2310229778, email: info@imma.edu.gr

Όριο συμμετεχόντων: 20 άτομα

Κόστος συμμετοχής: 20 ευρώ

ΜΟΝΙΜΗ ΕΚΘΕΣΗ : Στις επτά αίθουσες του ισογείου προβάλλονται παραστατικά οι κυριότερες φάσεις της ιστορίας της Μακεδονίας του 19ου και των αρχών του 20ού αι., καθώς επίσης οι κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές και στρατιωτικές εξελίξεις που επηρέασαν αποφασιστικά το μέλλον του Ελληνισμού της περιοχής

ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ: Τη σχολική χρονιά 2017-2018, το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα φιλοξενεί, στην αίθουσα Αλέξανδρος Χαΐτογλου, την έκθεση με τίτλο «Το Ηρωικό Δράμα στο Θέατρο Σκιών». Ο Καραγκιόζης αποτελεί μέρος της λαϊκής μας παράδοσης και μέσα από τα έξυπνα αστεία του σκορπίζει γέλιο σε μικρούς και μεγάλους. Στην έκθεση παρουσιάζονται όλοι οι αγώνες που έδωσαν οι Έλληνες, από τα προεπαναστατικά χρόνια μέχρι και τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Για τις ανάγκες της έκθεσης παραχώρησαν πρωτότυπο υλικό στο Μουσείο μας σπουδαίοι Καραγκιοζοπαίχτες όπως οι: Θέμης Δούκας, Μιχάλης Ιερωνυμίδης, Οδυσσέας Κανλής, Κωνσταντίνος Κουγιουμτζής, Αναστάσιος Κουζής, Κωνσταντίνος Κουτσουμπλής, Χρήστος Στανίσης, Νίκος Τζιβελέκης, Μιχάλης Χατζάκης, Γιάννης Χατζής, καθώς και άλλα ιδρύματα και ιδιώτες όπως: Πολιτιστικός Σύλλογος «Φίλοι του Γιάννη Σκαρίμπα», Σπαθάρειο Μουσείο, Θανάσης Κουτσογιάννης, Τάκης Μαζαράκης, Σοφία Μιχοπούλου και Δημήτρης Φανάρας.

Σημειώνεται ότι το ωράριο λειτουργίας του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα κατά τη διάρκεια των εορτών έχει ως εξής:

Δευτέρα 09:00-14:00

Τρίτη 09:00-14:00

Τετάρτη 09.00-20.00

Πέμπτη 09:00-14:00

Παρασκευή 09:00-14:00

Σάββατο 10:00-14:00

*Δευτέρα 25/12, Τρίτη 26/12, Δευτέρα 1/1, Σάββατο 5/1 το Μουσείο θα παραμείνει κλειστό.