«Μοντερνισμός και Παράδοση στο Θέατρο Σκιών»: ένα νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα

Πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα η πρώτη συνάντηση με το δίκτυο των σχολείων Δυτικής Θεσσαλονίκης που θα συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μοντερνισμός και Παράδοση στο Θέατρο Σκιών», το οποίο σχεδιάστηκε από την κ. Σταυρούλα Μαυρογένη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και Διευθύντρια του ΚΕΜΙΤ. Τη συνάντηση οργάνωσε η κ. Ξανθίππη Βασιλειάδου, υπεύθυνη του γραφείου Πολιτιστικών Θεμάτων στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Η συνάντηση έλαβε χώρα μέσα στο χώρο του Ερευνητικού Κέντρου (ΚΕΜΙΤ) του Μουσείου. Εκεί οι εκπαιδευτικοί από το 1ο Γυμνάσιο Συκεών, το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου, το 2ο Γυμνάσιο Λαγκαδά, το Γυμνάσιο Ρεντίνας και το Καλλιτεχνικό ΓΕΛ μαζί με τους συνεργάτες του Μουσείου: Αναστασία Μητσοπούλου, Ευαγγελία Πάλλα και Αθανασία Πρωτοψάλτη έθεσαν τους εκπαιδευτικούς στόχους, ανέλυσαν τις τεχνικές μεθόδους και σχεδίασαν ένα οργανόγραμμα με βάση το οποίο το δίκτυο θα υλοποιήσει τη συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.