«Την άνοιξη, αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις»: πασχαλινό εικαστικό εργαστήρι στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

Πασχαλινό εικαστικό εργαστήρι για παιδιά 7-12 ετών διοργανώνει το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα με τίτλο τον λόγο του νομπελίστα ποιητή Οδυσσέα Ελύτη «Την άνοιξη, αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις».

Το εργαστήρι θα λειτουργήσει στους χώρους του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα από 2 έως 4 Απριλίου (Μ. Δευτέρα, Μ. Τρίτη και Μ. Τετάρτη) κατά τις ώρες 10.00-14.00.

Τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με τους μεγάλους ζωγράφους και συγγραφείς, οι οποίοι εμπνεύστηκαν από την άνοιξη. Στόχος του εργαστηρίου είναι με βιωματικό τρόπο να εξοικειωθούν τα παιδιά με ποικίλα εικαστικά έργα, να πειραματιστούν με διάφορες ύλες και τεχνικές και να δημιουργήσουν τα δικά τους έργα, με την καθοδήγηση φοιτητών της Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ και φοιτητών του Τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑΜΑΚ.

Την ευθύνη των εικαστικών εργαστηρίων έχει η Επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Σταυρούλα Μαυρογένη.

Δηλώσεις συμμετοχής:

Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, Προξ. Κορομηλά 23,