Δευτέρα-Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 9:00-14:00 | Τετάρτη: 9:00-20:00 | Σάββατο: 10:00-14:00

Πίσω στα άρθρα

Αποτελέσματα Διαγωνισμού Λογοτύπου για τα 40 χρόνια από την ίδρυση του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός λογοτύπου για τον εορτασμό των 40 χρόνων λειτουργίας του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα (1982-2022), στον οποίο υποβλήθηκαν περισσότερες από 30 συμμετοχές. Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ) συνεδρίασε με σκοπό την επιλογή και βράβευση της συμμετοχής που αποτυπώνει με σύγχρονο, πρωτότυπο αλλά και αντιπροσωπευτικό τρόπο την ιστορία του ΜΜΑ πάνω σε έναν λογότυπο. Επισημάνθηκε η δημιουργικότητα των συμμετοχών καθώς και η καλλιτεχνική, σχεδιαστική και τεχνική αρτιότητα όλων των προτάσεων. Αποφασίστηκε ομόφωνα η βράβευση δύο λογοτύπων, της κας Βικτωρίας Αλεξούλη και του κ. Δημήτρη Τσουκαλά.
Ευχαριστούμε θερμά τους φοιτητές της πανεπιστημιακής κοινότητας της Θεσσαλονίκης, σπουδαστές/-στριες ιδιωτικών σχολών γραφιστικής και σχεδιασμού, το Δ.Ι.Ε.Κ. Φλώρινας, το 1ο Γυμνάσιο Κρύας Βρύσης Πέλλας «Τέλλος Αγαπηνός» καθώς και τους άλλους ιδιώτες, που ασχολούνται είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά με τον σχεδιασμό λογοτύπων, για τις προτάσεις τους. Η νέα ματιά μιας παλιάς ιστορίας και ενός ιστορικού κτηρίου της πόλης μας αναζωογονεί τις προσπάθειές μας για τη συνεχή αναβάθμιση των λειτουργιών του Μουσείου μας.

Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα  © 2020 beta | Όροι Χρήσης & Πολιτική Απορρήτου