Παρουσίαση βιβλίου του Ι. Αρμακόλα

Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου, 2017
Παρουσίαση βιβλίου του Ι. Αρμακόλα

Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου στις 7:00 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων «Αλέξανδρος Χαΐτογλου» του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση του βιβλίου του κ. Ιωάννη Αρμακόλα, Επίκουρου Καθηγητή του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με τίτλο «Πολιτική και Κοινωνία στην Τούζλα από το 1992 έως το 1995»

Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι κ.κ. Κωνσταντίνος Κατσάνος, Δρ. Ιστορίας ΑΠΘ, στέλεχος του Υπουργείου Εξωτερικών, Γεώργιος Χρηστίδης, Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και ο συγγραφέας. Συντονίστρια η κ. Σταυρούλα Μαυρογένη, Επίκουρη Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Γενική Γραμματέας του Ιδρύματος Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και Διευθύντρια του ΚΕΜΙΤ.

Όπως αναφέρει ο ίδιος ο συγγραφέας:

“μπορεί μια εμπνευσμένη, μη εθνικιστική τοπική κυβέρνηση να επιβιώσει και να ασκήσει επιτυχή πολιτική σε περιόδους ακραίου εθνικισμού και πολέμου; Μπορεί να υπάρξει εναλλακτική στον εθνικισμό και τον πόλεμο σε βαθιά διαιρεμένες κοινωνίες; Το βιβλίο εξετάζει την επιτυχημένη περίπτωση της μη-εθνικιστικής τοπικής κυβέρνησης της περιοχής Τούζλα στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Μελετώντας την επιβίωση, ενδυνάμωση και επιτυχή πολιτική της συγκεκριμένης κυβέρνησης κατά την περίοδο του πολέμου της Βοσνίας (1992-1995) η μελέτη προσφέρει συμπεράσματα που μπορούν να φανούν χρήσιμα για τη μελέτη άλλων εμφυλίων και εθνοτικών συγκρούσεων.”

• Τύπος: Φιλοξενούμενες Εκδηλώσεις
  • Ημερομηνία - Ώρα: 13 Δεκεμβρίου, 2017 - 7:00 μμ