«Τραγούδια Ηρωικά και Λυρικά», Συναυλία του Σωματείου των Φίλων του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα

Κυριακή, 19 Μαρτίου, 2017

Βραδιά λυρικού τραγουδιού αφιερωμένη στην επέτειο της 25ης Μαρτίου και στην έλευση της Άνοιξης.

Μουσική: Αθανάσιος Ζέρβας, αναπλ. καθηγητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Κυριακή, 19 Μαρτίου 2017, ώρα 7.30 μ.μ.
Αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα (Προξένου Κορομηλά 23), τηλ. 2310 229778.

Παρουσιάστηκαν ποιήματα που υμνούν το έπος του 1821, των εθνικών μας ποιητών Α. Βαλαωρίτη, Κ. Κρυστάλλη, Δ. Σολωμού, Ρ. Φεραίου και των σύγχρονων Γ. Θέμελη, Φ. Μαυρογιώργη, Χ. Πλακονούρη, Α. Πούλου, καθώς και λυρικά ποιήματα των Κ. Βάρναλη, Κ. Θεοτόκη, Γ. Κουρβετάρη, Χ. Stamoudis, μελοποιημένα από τον Αθανάσιο Ζέρβα για μεσόφωνο, φλάουτο, όμποε, κλαρινέτο και πιάνο.

Τραγούδησε η διακεκριμένη μεσόφωνος Αγγελική Καθαρίου, συνόδευσε ο αναπλ. καθηγητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Κωνσταντίνος Χασιώτης στο όμποε, η καθηγήτρια Mia Hynes του University of Central Missouri (ΗΠΑ) στο πιάνο και στο φλάουτο και κλαρινέτο ο συνθέτης Αθανάσιος Ζέρβας.

• Ημερομηνία - Ώρα: 19 Μαρτίου, 2017 - 7:30 μμ
  • Τόπος:Προξένου Κορομηλά 23, Θεσσαλονίκη Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα