Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

Δευτέρα, 11 Μαρτίου, 2024

«Η παρουσία των γυναικών στο πολιτικό γίγνεσθαι: Προκλήσεις και Προοπτικές»

Τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας 2024, το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ), τη Δευτέρα 11 Μαρτίου, διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία μία ξεχωριστή εκδήλωση με θέμα: «Η παρουσία των γυναικών στο πολιτικό γίγνεσθαι: Προκλήσεις και Προοπτικές».

Η εκδήλωση άνοιξε με τον χαιρετισμό που απέστειλε ο Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης, κ. Δημήτρης Κούβελας.

Στη βιντεοσκοπημένη ομιλία της, η επίτιμη προσκεκλημένη της εκδήλωσης, Υφυπουργός Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, κ. Ζέττα Μακρή, ανέδειξε τους κοινωνικούς αγώνες των γυναικών για τη θεμελίωση των δικαιωμάτων τους και επισήμανε τον πάντα επίκαιρο ρόλο του ΙΜΜΑ, που πρωταγωνιστεί με δράσεις ουσίας στα καθημερινά κοινωνικά δρώμενα.

Ακολούθησαν εισηγήσεις από τις εκλεκτές ομιλήτριες του πάνελ: Ελένη Βακάλη, Πρέσβη, Επικεφαλής του Γραφείου Συνδέσμου της Ελλάδας στην Πρίστινα, Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια ΠΑΜΑΚ – Διευθύντρια του ΚΕΜΙΤ του ΙΜΜΑ, Αθηνά Παυλίδου, Φιλόλογο-Μουσειολόγο, Διευθύντρια του ΙΜΜΑ και Κατερίνα Τζαβάρα, Συγγραφέα-Παιδαγωγό, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του ΙΜΜΑ.

Με συντονίστρια τη δημοσιογράφο Ιωάννα Δανδέλια και τον καίριο σχολιασμό της, οι εισηγήτριες παρουσίασαν αρχικά την ιστορική διαδρομή των γυναικών, όπως αυτή διαγράφεται στον χώρο της διπλωματίας, της επιστήμης, του πολιτισμού, της λογοτεχνίας και της εκπαίδευσης. Ιδιαίτερα κατέθεσαν την προσωπική εμπειρία τους ως προς τις δυσκολίες, τις προκαταλήψεις, τις προκλήσεις αλλά και τις προοπτικές των γυναικών που δραστηριοποιούνται στα πεδία αυτά, φωτίζοντας άγνωστες πτυχές της συμβολής των γυναικών στον τρόπο που διαμορφώνεται το σύγχρονο κοινωνικό-πολιτικό «γίγνεσθαι».

Τις εισηγήσεις ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με μεγάλη συμμετοχή από το κοινό. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η Αντιπρύτανης του ΑΠΘ, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στέλλα Λάββα, η εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης, κ. Έλλη Κωστίδου, η πρόεδρος, κ. Μαρία Σαρηγιαννίδου και μέλη του Σωματείου «Οι Φίλοι του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα», πανεπιστημιακές καθηγήτριες, φίλοι και συνεργάτες από τον χώρο και τη διοίκηση της εκπαίδευσης, των μουσείων και πολιτιστικών φορέων της πόλης και δημοσιογράφοι.

• Ημερομηνία - Ώρα: 11 Μαρτίου, 2024 - 6:00 μμ - 8:00 μμ
  • Τόπος:Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα