«Τα σχολεία σχεδιάζουν, το Μουσείο ζωντανεύει!». Διαδικτυακή συνάντηση ανατροφοδότησης για την καινοτόμο πιλοτική δράση του εκπ/κού προγράμματος «Μακεδονία, η νέα πατρίδα».

Πέμπτη, 6 Ιουνίου, 2024
Με αυτόν τον γενικό τίτλο, το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ) σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, εγκαινίασαν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 μια νέα σειρά καινοτόμων εκπαιδευτικών δράσεων.

Στόχος των δράσεων αποτελεί ο σχεδιασμός πρωτότυπου εκπαιδευτικού υλικού στο πλαίσιο παρακολούθησης και αξιοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος του Μουσείου «Μακεδονία, η νέα πατρίδα» και η διάχυση καλών πρακτικών στη διδασκαλία της Ιστορίας στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση με τη συνδρομή της μουσειακής εμπειρίας.

Το πρόγραμμα καταρτίστηκε το φθινόπωρο του 2022 στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων του Ιδρύματος για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή και λειτουργεί μέχρι σήμερα.

Η πρώτη θεματική ενότητα της δράσης για το σχολικό έτος 2023-2024 αφορά στη διαθεματική επεξεργασία των ιστορικών γεγονότων της Μικρασιατικής Καταστροφής μέσα από τη δημιουργική ματιά μαθητών, μαθητριών και των εκπαιδευτικών τους.

Η έναρξη της πιλοτικής εφαρμογής της δράσης ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2024 με τη συμμετοχή νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων της Δυτικής Θεσσαλονίκης, τα αποτελέσματα της οποίας παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν σε διαδικτυακή συνάντηση ανατροφοδότησης των εκπαιδευτικών, που έλαβε χώρα στις 6 Ιουνίου με τη συμμετοχή και της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, κας. Ευαγγελίας Μπούτσκου, της Υπεύθυνης Εκπαιδευτικών Θεμάτων, κας. Αναστασίας Μάλλου και της επιστημονικής ομάδας του Μουσείου.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μπούτσκου για τη δημιουργική συνεργασία, τις/τους εκπαιδευτικούς για τη συμμετοχή και την πλούσια δράση τους και ανανεώνουμε τη συνεργασία μας για την ερχόμενη σχολική χρονιά!

• Σχεδιασμός – ανάπτυξη προγράμματος: Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια ΠΑ.ΜΑΚ., Δ/ντρια ΚΕΜΙΤ ΙΜΜΑ
  • Συντονισμός δράσεων: Αθηνά Παυλίδου, Φιλόλογος-Μουσειολόγος/Πολιτιστική Διαχειρίστρια, Υπ. Διδάκτωρ Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Διευθύντρια ΙΜΜΑ.
  • Ιστορικό πλαίσιο: Δρ. Κωνσταντίνος Παπανικολάου (Ιστορικός- Eπιστημονικός συνεργάτης ΙΜΜΑ)- Βαγγέλης Κανσίσογλου (Ιστορικός, βοηθός ερευνητή ΙΜΜΑ)
  • Εκπαιδευτικό υλικό: Κατερίνα Τζαβάρα (Εκπαιδευτικός MSc – Συγγραφέας, Υπεύθυνη διεξαγωγής εκπαιδευτικών προγραμμάτων ΙΜΜΑ)

• Ημερομηνία - Ώρα: 6 Ιουνίου, 2024 - 7:00 μμ - 9:00 μμ
  • Τόπος:Αίθουσα «Αλέξανδρος Χαΐτογλου» Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα