Εσπερίδα για εκπαιδευτικούς

Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου, 2024

Το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ) και η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργάνωσαν την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2024 και με υβριδικό τρόπο, την κεντρική επιμορφωτική εσπερίδα του Μουσείου για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, με θέμα: «Από την Απελευθέρωση στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο: Άνθρωποι, Συγκρούσεις και Περιβάλλον στη Νεότερη Ιστορία της Μακεδονίας».

Σκοπός της εσπερίδας ήταν η ενημέρωση και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών όλων των σχολικών βαθμίδων της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας στο θέμα της διαχείρισης της μνήμης και του νομικού πλαισίου για τα ανθρώπινα δικαιώματα, στον απόηχο των πολεμικών συγκρούσεων κατά τη νεότερη ιστορία της Μακεδονίας.

Χαιρετισμό απηύθυναν η Διευθύντρια του ΙΜΜΑ, κ. Αθηνά Παυλίδου και ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Αλέξανδρος Κόπτσης.

Εισηγήσεις παρουσιάστηκαν από τους κκ.:  Ιωάννη Στεφανίδη, Καθηγητή Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ, Νικόλαο Ζάικο, Αναπλ. Καθηγητή στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ, Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ.- Διευθύντρια του ΚΕΜΙΤ του ΙΜΜΑ και Κατερίνα Τζαβάρα, Εκπαιδευτικό – Συγγραφέα, Υπεύθυνη στα Εκπαιδευτικά Προγράμματα του ΙΜΜΑ.

Η εσπερίδα ολοκληρώθηκε με σύντομη παρουσίαση των πιλοτικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΙΜΜΑ που διεξάγονται σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης της Δυτικής Θεσσαλονίκης και με βιωματικό – διαδραστικό  εργαστήριο διδακτικής της Ιστορίας στο σχολείο.

• Ημερομηνία - Ώρα: 31 Ιανουαρίου, 2024 - 6:00 μμ - 8:00 μμ
  • Τόπος:Προξένου Κορομηλά 23, Θεσσαλονίκη Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα