ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ: «Γιάννης και Μίλτος Μανάκια. Τα πρόσωπα πίσω από τον φακό» στην Αίθουσα Τέχνης «Αριστοτέλης Βαρσάμης» στο Δημαρχείο Γρεβενών

14 Οκτωβρίου, 2023, 6:00 μμ - 22 Οκτωβρίου, 2023, 8:00 μμ

«Γιάννης και Μίλτος Μανάκια. Τα πρόσωπα πίσω από τον φακό»

Έναν αιώνα μετά, οι Αδελφοί Μανάκια επιστρέφουν στον τόπο τους!

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η έκθεση «Γιάννης και Μίλτος Μανάκια. Τα πρόσωπα πίσω από τον φακό» του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα που ταξίδεψε στα Γρεβενά και φιλοξενήθηκε στην Αίθουσα Τέχνης “Αριστοτέλης Βαρσάμης” στο Δημαρχείο Γρεβενών από

τις 13 Οκτωβρίου έως τις 8 Νοεμβρίου 2023.

Η Έκθεση ταξίδεψε από τη Θεσσαλονίκη στα Γρεβενά, όπου για πρώτη φορά παρουσιάζεται έκθεση ιστορικής φωτογραφίας των Αδελφών Γιάννη και Μίλτου Μανάκια. Οι πρωτοπόροι κινηματογραφιστές και φωτογράφοι, με καταγωγή από την Αβδέλλα Γρεβενών, διέτρεξαν την ύπαιθρο και τα μεγάλα αστικά κέντρα των Βαλκανίων, καταγράφοντας όχι μόνο τη ζωή των ανθρώπων του μόχθου,στιγμές ξεγνοιασιάς και ψυχαγωγίας αλλά και αρχιτεκτονικά τοπόσημα, ιστορικά και κοινωνικά γεγονότα που σηματοδοτούν τις αλλαγές του α΄ μισού του 20ού αιώνα.

Χάρη στη μεγάλη επισκεψιμότητα, η Έκθεση παρατάθηκε έως τις 8 Νοεμβρίου 2023 και προσέλκυσε συνολικά πάνω από 400 επισκέπτες, μεταξύ των οποίων και σχολικές τάξεις που ξεναγήθηκαν στον χώρο και γνώρισαν το έργο των πρωτοπόρων κινηματογραφιστών, αδελφών Μανάκια μέσα από την πλούσια συλλογή φωτογραφιών από το προσωπικό αρχείο του Λεωνίδα Μανάκη, γιου του Μίλτου Μανάκια, που δώρισε στο ΙΜΜΑ ο Πρέσβης επί τιμή κ. Αλέξανδρος Μαλλιάς και το το ομώνυμο ντοκιμαντέρ, παραγωγή του κινηματογραφιστή Άκη Λούκα.

Η Έκθεση στα Γρεβενά εντάχθηκε στο πρόγραμμα του 2ου Διεθνούς Φεστιβάλ Μανάκια (Manakia Film Festival of Fine Arts) και συνδιοργανώθηκε από το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας, την Κινηματογραφική Λέσχη Γρεβενών, τον Σύλλογο Αλληλεγγύης και Εθελοντισμού «Ελπίδα» και το δημιουργικό γραφείο «S+ αισθeτικό».

Την ημέρα των εγκαινίων, που πραγματοποιήθηκαν στις 14 Οκτωβρίου 2023, τους επισκέπτες υποδέχτηκε ο κ. Στέλιος Παπαλαμπρόπουλος, εκπροσωπώντας τους διοργανωτές του Διεθνούς Φεστιβάλ Μανάκια, ενώ για την Έκθεση μίλησαν η Διευθύντρια του Ιδρύματος Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ), ΦιλόλογοςΜουσειολόγος, Υπ. Διδάκτωρ Μουσειολογίας Πανεπιστημίου Αιγαίου, κ. Αθηνά Παυλίδου και η επιμελήτρια της Έκθεσης, κ. Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Μακεδονίας και Διευθύντρια του Κέντρου Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης.
  • Ημερομηνία - Ώρα: 14 Οκτωβρίου, 2023 - 6:00 μμ 22 Οκτωβρίου, 2023 - 8:00 μμ
  • Τόπος:στην Αίθουσα Τέχνης «Αριστοτέλης Βαρσάμης», Δημαρχείο Γρεβενών