Η Λέσχη Ανάγνωσης «Ex libris» στο Μοσείο Μακεδονικού Αγώνα

Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου, 2024

To Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα φιλοξένησε την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου τη Λέσχη Ανάγνωσης «Ex libris» του Συλλόγου Αποφοίτων της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «Φιλόλογος» (Λέσχη Ανάγνωσης Φιλολόγου, Ex libris) και τη Λέσχη Ανάγνωσης «Εράσμιο Φώς».

Με αφορμή τον αναγνωστικό τους κύκλο για τους Λογοτέχνες της Βαλκανικής Χερσονήσου και πιο συγκεκριμένα το μυθιστόρημα του Ντανίλο Κις Κλεψύδρα, τα μέλη των δύο ομάδων παρακολούθησαν τις ομιλίες της Διευθύντριας του ΙΜΜΑ, Φιλολόγου-Μουσειολόγου, κας Αθηνάς Παυλίδου και της Καθηγήτριας του Τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑΜΑΚ και Διευθύντριας του ΚΕΜΙΤ του ΙΜΜΑ, κας. Σταυρούλας Μαυρογένη, οι οποίες έθεσαν το πλαίσιο ανάγνωσης του απαιτητικού αυτού λογοτεχνικού κειμένου. Το φιλολογικό απόγευμα έκλεισε με την προσέγγιση του βιβλίου από τη συντονίστρια της Λέσχης Ανάγνωσης του Φιλολόγου, κ. Γεωργία Πούλου και γόνιμη συζήτηση.

• Τύπος: Φιλοξενούμενες Εκδηλώσεις
  • Ημερομηνία - Ώρα: 13 Φεβρουαρίου, 2024 - 6:00 μμ - 8:00 μμ