To IMMA φιλοξένησε τη δευτερη ημέρα εκδηλώσεων του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Τουρισμός και τοπική ανάπτυξη του Α.Π.Θ.

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου, 2024

Το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ), στο πλαίσιο των δράσεων δικτύωσης για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Τουρισμός και τοπική ανάπτυξη του Α.Π.Θ. (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης), φιλοξένησε τη δευτερη ημέρα εκδηλώσεων που διορθανώθηκε απο τη Διευθύντρια του Διατμηματικού Προγράμματος κ. Ρούλα Ανδρεοπούλου, το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου, στην αίθουσα «Αλέξανδρος Χαΐτογλου» του Μουσείου.

Στην εκδήλωση συζητήθηκε ο ρόλος των πολυμεσικών εφαρμογών και της εικονικής πραγματικότητας στον τουρισμό και τη μουσειακή εμπειρία από τη Διευθύντρια του Διατμηματικού Προγράμματος, ενώ η Διευθύντρια του ΙΜΜΑ, κ. Αθηνά Παυλίδου παρουσίασε τη νέα ψηφιακή εποχή του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και τις προοπτικές διασύνδεσης των εργασιών του Μεταπτυχιακού Προγράμματος με τις δράσεις του Ερευνητικού Κέντρου του ΙΜΜΑ και το ψηφιοποιημένο αρχειακό υλικό του. Οι εισηγήσεις ολοκληρώθηκαν με την παρουσίαση των εκπαιδευτικών δράσεων του ΙΜΜΑ και την ανάδειξη του ιστορικού μουσείου ως χώρου πολλαπλών δράσεων προβολής της ταυτότητας της Θεσσαλονίκης από την κ. Κατερίνα Τζαβάρα, Υπεύθυνη Διεξαγωγής των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του ΙΜΜΑ.

Ακολούθησε η παραδοσιακή κοπή πίτας και η συζήτηση μεταξύ των φοιτητών/-τριών και των καθηγητών του προγράμματος με τα στελέχη και τους προσκεκλημένους του Μουσείου.

• Τύπος: Φιλοξενούμενες Εκδηλώσεις
  • Ημερομηνία - Ώρα: 17 Φεβρουαρίου, 2024 - 11:00 πμ - 2:00 μμ