Παρουσίαση Ημερολογίου ΙΜΜΑ 2024 στη Φλώρινα | Πόλεις του Μακεδονικού Αγώνα

Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου, 2024

Μετά τις επιτυχημένες παρουσιάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, το Ημερολόγιο του Ιδρύματος Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ) για το 2024 με τίτλο «Πόλεις του Μακεδονικού Αγώνα» παρουσιάστηκε και στη Φλώρινα, την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024. Η εκδήλωση διοργανώθηκε σε συνεργασία με την Εταιρεία Μελετών Ανθρωπιστικών Επιστημών Φλώρινας (ΕΜΑΕΦ) και τον Δήμο Φλώρινας και έλαβε χώρα στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δήμου Φλώρινας, όπου παρευρέθηκε πλήθος κόσμου.

Την εκδήλωση προλόγισε η Δρ. Ειρήνη Κουρεμένου, Πρόεδρος της ΕΜΑΕΦ, η οποία ευχαρίστησε το ΙΜΜΑ για τη συνδιοργάνωση και επισήμανε τη σημασία τέτοιων συνεργειών. Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυναν ο Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας, κ. Αθανάσιος Τάσκας, ο Αντιδήμαρχος Φλώρινας, κ. Αθανάσιος Μπέλτσος και ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στο Μοναστήρι, κ. Αλέξανδρος Βιδούρης. Ευχές και χαιρετισμούς στην εκδήλωση έστειλαν οι βουλευτές Φλώρινας κ. Σταύρος Παπασωτηρίου και κ. Θεοπίστη Πέρκα.

Η Διευθύντρια του ΙΜΜΑ, κ. Αθηνά Παυλίδου, Φιλόλογος-Μουσειολόγος, Υπ. Διδάκτωρ Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, αφού ευχαρίστησε ιδιαιτέρως την ΕΜΑΕΦ και τον Δήμο Φλώρινας για την πρόσκληση και τη συνεργασία, προχώρησε σε μία σύντομη παρουσίαση του πολυδιάστατου έργου του ΙΜΜΑ εστιάζοντας στη σημαντική εκδοτική του δραστηριότητα. Στη συνέχεια, η κ. Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Διευθύντρια Κέντρου Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης (ΚΕΜΙΤ) του ΙΜΜΑ αναφέρθηκε στη μακροχρόνια πορεία του ετήσιου Ημερολογίου του ΙΜΜΑ επισημαίνοντας τα ποικίλα θέματα που έχουν παρουσιαστεί κατά τα 23 χρόνια έκδοσής του. Τέλος, για το Ημερολόγιο του 2024 μίλησε ο Δρ. Κωνσταντίνος Σ. Παπανικολάου, Ιστορικός και Επιστημονικός Συνεργάτης του ΙΜΜΑ, αναλύοντας τη συμβολή και τον ρόλο των πόλεων-πρωταγωνιστριών του Μακεδονικού Αγώνα και παρουσιαζοντας τη διαδικασία και τις προκλήσεις του εκδοτικού εγχειρήματος. Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε ο κ. Δημήτριος Σολάκης, Αντιπρόεδρος της ΕΜΑΕΦ.

• Ημερομηνία - Ώρα: 21 Φεβρουαρίου, 2024 - 6:00 μμ - 8:00 μμ
  • Τόπος:Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δήμου Φλώρινας