Πιλοτικό πρόγραμμα σχεδιασμού και παρουσίασης καινοτόμων δράσεων στη Διδακτική της Ιστορίας του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο Γυμνάσιο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή σε πιλοτικό πρόγραμμα σχεδιασμού και παρουσίασης καινοτόμων δράσεων στη Διδακτική της Ιστορίας του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο Γυμνάσιο

Το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας (ΙΜΜΑ) ανακοινώνει τη συνεργασία του με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και τις Συμβούλους Εκπαίδευσης Φιλολόγων  Δυτικής Θεσσαλονίκης στη διεξαγωγή πιλοτικού εκπαιδευτικού προγράμματος για το σχολικό έτος 2023-2024 με θέμα «Θεσσαλονίκη – Μακεδονία: Διαχείριση της Μνήμης του Πολέμου στην Κοινωνία» και προσκαλεί τις/τους εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης να συμμετάσχουν στην εκπαιδευτική δράση ανάδειξης καλών πρακτικών στη διδακτική της Ιστορίας στο Γυμνάσιο.

Σκοπός του προγράμματος είναι ο σχεδιασμός, η υλοποίηση και η παρουσίαση καινοτόμων δράσεων από τους συμμετέχοντες σε συνεργασία με το ΙΜΜΑ, στη βιωματική προσέγγιση και διδακτική της Ιστορίας του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο Γυμνάσιο. Οι επιμέρους στόχοι των δράσεων αφορούν στη διαθεματική προσέγγιση των επιπτώσεων του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στην περιοχή της Μακεδονίας με σημείο αναφοράς τον Άνθρωπο, μέσα από τις ιστορίες των πρωταγωνιστών στις πόλεις της Μακεδονίας, αλλά και των παιδιών και των προσφύγων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολικών τάξεων συμμετοχής θα έχουν την ευκαιρία α) να ξεναγηθούν στις αίθουσες του Μουσείου μαθαίνοντας το ιστορικό πλαίσιο, β) να παρατηρήσουν πλούσιο πολεμικό, ιατρικό και πολιτιστικό υλικό της εποχής από την προσωπική συλλογή του Κωνσταντίνου Γκιουλέκα που εκτίθεται στο Μουσείο και γ) να εργαστούν σε ομάδες και να επεξεργαστούν το εκπαιδευτικό υλικό του Μουσείου προσεγγίζοντας με δημιουργικό τρόπο το θέμα και έρευνα αρχείων στους υπολογιστές του Κέντρου Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης (ΚΕΜΙΤ) του Μουσείου.

Σχεδιασμός – ανάπτυξη προγράμματος: Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια ΠΑ.ΜΑΚ., Δ/ντρια ΚΕΜΙΤ

Συντονισμός δράσεων: Αθηνά Παυλίδου, Φιλόλογος-Μουσειολόγος/Πολιτιστική Διαχειρίστρια, Υπ. Διδάκτωρ Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Διευθύντρια ΙΜΜΑ

Ιστορικό πλαίσιο: Δρ. Κωνσταντίνος Παπανικολάου (Ιστορικός- Eπιστημονικός συνεργάτης ΙΜΜΑ)

Εκπαιδευτικό υλικό: Κατερίνα Τζαβάρα (Εκπαιδευτικός MSc – Συγγραφέας) – Δρ. Κωνσταντίνος Παπανικολάου

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην πιλοτική δράση  στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://docs.google.com/forms/d/1ov5KEJ4DcRSIVRAEWieiZxJN_xBLJFNIJcr7xCoW4sE

Περισσότερες πληροφορίες για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα του ΙΜΜΑ: https://imma.edu.gr/thessaloni-makedonia-diaxeirisi-mnimis/ και στην ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Το ιστορικό του Κτιρίου Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα