Πρόσκληση συμμετοχής σε επιμορφωτική εσπερίδα για εκπαιδευτικούς Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας και Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης «Από την Απελευθέρωση στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο: Συγκρούσεις και Περιβάλλον στη Νεότερη Ιστορία της Μακεδονίας»

Το Ίδρυμα Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα και της Νεότερης Ιστορίας της Μακεδονίας και η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σας προσκαλούν σε επιμορφωτική εσπερίδα με θέμα:
που θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου και ώρα 17:30 στην αίθουσα «Αλέξανδρος Χαΐτογλου» του Μουσείου.

Η εσπερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων καθώς και σε όσους ασχολούνται με το διδακτικό αντικείμενο της Ιστορίας. Η εσπερίδα θα ολοκληρωθεί με τη διεξαγωγή βιωματικού εργαστηρίου και οι συμμετέχοντες/-ουσες θα παραλάβουν βεβαίωση συμμετοχής.

Πρόγραμμα Εσπερίδας

17:30 – 17:45 Προσέλευση – Εγγραφές

17:45 – 18:00 Χαιρετισμοί
Αθηνά Παυλίδου, Φιλόλογος-Μουσειολόγος/Πολιτιστική Διαχειρίστρια, Υπ. Διδάκτωρ Μουσειολογίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Διευθύντρια ΙΜΜΑ
Αλέξανδρος Κόπτσης, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης
Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας

18:00 – 18:15 Ιωάννης Στεφανίδης, Καθηγητής Νομικής Σχολής του Α.Π.Θ. «Το Προσφυγικό ζήτημα 1912-1922»

18:15 – 18:30 Νικόλαος Ζάικος, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα
Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ.
«Το νομικό πλαίσιο σχετικά με τα ανθρώπινα δεινά»

18:30 – 18:45 Σταυρούλα Μαυρογένη, Καθηγήτρια στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ. – Διευθύντρια
Κέντρου Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης του ΙΜΜΑ
«Η αποτύπωση του πολέμου στην Τέχνη»

18:45 – 19:00 Κατερίνα Τζαβάρα, Εκπαιδευτικός MSc – Συγγραφέας, Εκπαιδευτικά Προγράμματα ΙΜΜΑ
«Ήπιες δεξιότητες και Ιστορικός Γραμματισμός στα Εκπαιδευτικά
Προγράμματα του ΙΜΜΑ»

19:00 – 19:15 Διάλειμμα – Καφές

19:15 – 20:00 Σταυρούλα Μαυρογένη – Κατερίνα Τζαβάρα
Διαδραστικό workshop για τη διδασκαλία της Ιστορίας

20:00 – 20:15 Παραλαβή Βεβαιώσεων

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη και λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας. Για την εγγραφή σας απαραίτητη είναι η συμπλήρωση της φόρμας συμμετοχής μέχρι  τις 24/1/2024.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο του Μουσείου: 2310 229778, κατά τις ώρες 13:00 – 15:00 (υπεύθυνη συντονισμού Κατερίνα Τζαβάρα).